ConvertKit

David May helps launch STATSports SuperCupNI 2019

The draw for the STATSports SuperCupNI 2019 was completed last night at the MAC in Belfast by former Manchester United defender David May.

May, who was part of the 1998/1999 treble winning squad, helped conduct the draw for the Minor (U13), Junior (U15) and the Premier (U17) section.

Fifty four teams from across the globe will descend upon the Causeway Coast and Glens Borough Council and Mid and East Antrim Borough Council areas for the 37th edition of the competition this summer.

Some of Europe’s most prestigious teams including Valencia, Arsenal, Manchester United, Celtic, Rangers and Newcastle United will take on some of Northern Ireland’s finest across the three age groups.

STATSports SuperCupNI chairman Victor Leonard said this year’s tournament could be one of the biggest and best yet.

“When we first started out in 1983 I never thought the tournament would get as big as it has.

“Through securing our title sponsor STATSports and our partnership with Global Premier Soccer we have been able to create a new dimension to the tournament.

“They have helped to spread the name of the tournament even further afield and we are delighted to secure the likes of Arsenal and Valencia for the 2019 competition.”

In the Premier section draw, first time U17 entrants Celtic FC will face County Tyrone, as well as American and French opponents.

First time competitors Valencia have a double Northern Irish challenge with clashes against Armagh and Fermanagh, while Group A has thrown former winners Right to Dream from Ghana in with last year’s runners-up County Down, Atlante FC and Riseisha HS from Japan.

In the Junior section, crowd favourites Manchester United will face Strikers from California, while Arsenal will make their debut appearance against Global Premier Soccer from America.

In the Minor U13 tournament, some of Northern Ireland’s will face opposition from India, America and China.

The stand out group in that section include three County Antrim sides, with Larne FC, Ballymena United and last year’s inaugural winners Greenisland battling it out with Glenavon for top spot in Group D.

In Group C there is an all Coleraine clash with Coleraine FC and Bertie Peacock Youth battling it out for local bragging rights.

The tournament begins with a parade of teams and welcoming ceremony in Coleraine on Sunday, July 28, with finals night at Ballymena Showgrounds on Friday, August 2.

MINOR U13 section

Group A – Linfield FC, Portadown FC, Ballyclare Colts and Reeds FC (India).
Group B – Dungannon United Youth, Ballinamallard United, Warrenpoint Town FC and Beijing BFA (China).
Group C – Glentoran FC, Bertie Peacock Youth, Coleraine FC and Global Premier Soccer (America)
Group D – Glenavon FC, Greenisland FC, Ballymena United and Larne FC.
*Fixtures, venues and KO times TBC

JUNIOR U15 section

Monday 29th July
Manchester Utd v Strikers
Leeds Utd v Albion Soccer Club
Pumas Unam (Mexico) v Wallsend Boys Club
Co Antrim v Dundalk SL
Co Armagh v Rangers
Co Down v O’Higgins (Chile)
Co Fermanagh v Charlton Athletic
Co Londonderry v Plymouth Argyle
Co Tyrone v Bracknell Town
Cherry Orchard v Colina (Chile)
Global Premier Soccer v Arsenal
*Venues and KO times TBC

Tuesday 30th July
Leeds Utd v Wallsend Boys Club
Rangers v Bracknell Town
Pumas Unam v Strikers
Co Armagh v Albion Soccer Club
Co Down v Global Premier Soccer
Co Fermanagh v Co Antrim
Co Londonderry v Arsenal
Co Tyrone v Manchester Utd
Cherry Orchard v Dundalk SL
Plymouth Argyle v O’Higgins
Charlton Athletic v Colina
*Venues and KO times TBC

Wednesday 31st July
O’Higgins v Albion Soccer Club
Co Antrim v Pumas Unam
Co Armagh v Co Londonderry
Co Fermanagh v Leeds Utd
Co Tyrone v Colina
Cherry Orchard v Wallsend Boys Club
Global Premier Soccer v Rangers
Strikers v Co Down
Bracknell Town v Dundalk SL
Plymouth Argyle v Arsenal
Charlton Athletic v Manchester Utd
*Venues and KO times TBC

PREMIER U17 section

Group A – Right to Dream (Ghana), Atlante (Mexico), Riseisha HS (Japan) and County Down.
Group B – Celtic FC, Global Premier Soccer, Vendee (France) and County Tyrone.
Group C – Desportes Iquique (Chile), NC Elite (USA), Chippenham Town and County Antrim.
Group D – Valencia, Strikers (USA), County Armagh and County Fermanagh.
Group E – Newcastle United, FC Edmonton (Canada), Hull City and County Londonderry.
*Fixtures, venues and KO times TBC

Leave a reply

Follow us

Follow Our Social Media Accounts Below